Diyet ve Sağlıklı Beslenme

KİLO VERMEK

Kilo vermek istiyorsanız öncelikle çok kararlı olmalısınız.  Zayıflamaya karar verdiniz. Şimdi durun ve düşünün kaç yıldır fazla kilo sorunu ile yaşıyorsunuz? Benim bu soruyu sorduğum kişilerin genelde yanıtı şöyledir. ‘ kendimi bildim bileli ’  ‘ ergenlik çağımdan beri ’ ‘ ben zaten dört buçuk kilo doğmuşum ’ gibi. Bu kiloları yıllar içinde aldınız. Belki de her yıl kilonuza dört, beş kilo ekleyerek bu günlere geldiniz ve şimdi onbeş veya yirmi kilo fazlanız var. Evet demek ki çok uzun yıllardan beri devam eden bu kilo sorununun, çözümüne de uzun zaman ayırmanız gerekiyor.

Yılların sorunundan, ‘mucize diyetler’ ‘bir haftada beş kilo diyeti’ gibi magazin diyetleri ile iki üç ayda, sağlıklı ve kalıcı olarak kurtulamazsınız. Ayrıca önemli olan fazla kiloları vermek değil, fazla yağları vermektir. Çok düşük kalorili hızlı diyetlerde veya tek çeşit besin grubuna dayalı sadece protein veya karbonhidrat diyetlerinde, kişi yağ değil kas verir. Kas kaybetmek ise metabolizmayı yavaşlatır ve sonrasında tekrar daha hızlı kilo almanıza sebep olur. Doğru ve sağlıklı bir zayıflama diyetinde kaybettiğiniz kilonun yüzde 60, 70’i yağdan olmalıdır. Yağ kaybı size hem sağlık hem de ince bir görüntü sağlar. Dört beş kilo kaybettiğinizde, bir beden küçülmüş olmanız gerekir. Eğer dört beş kilo verdiğinizde, bir beden küçülmediyseniz verdiğiniz kiloya sevinmemelisiniz. Kilo verirken diyetle birlikte fiziksel aktivite yaparsanız yağ kaybı ve dolayısıyla incelmeniz daha fazla olur. Bunun içinde her zaman yapacağınız en kolay ve en ucuz aktivite yürüyüştür. Özellikle sabah ve akşam otuzar dakikalık yürüyüşler metabolizmanızı hızlandırır. Bunu hayatınızın normal akışı içine koyar ve ömür boyu yaparsanız kesinlikle çok faydasını görürsünüz.

Diyete başlayan kişilerin yaptığı bir hatada, diyetle birlikte spor salonuna yazılmaktır. Fakat fazla kilolarını verdikten sonra, iş yoğunluğundan vakit ayıramama gibi veya bazı hayat değişikliği gibi sebeplerle spor salonunu devam etmeyi bırakırlar.  İş de o zaman spora alışmış vücut, hızla tekrar kilo almaya başlar. Bu sebeple devam edemeyeceğiniz bir şeye başlamamalısınız. Oysa yürüyüş her mevsim ve her zaman yapacağınız en iyi fiziksel aktivitedir. Gideceğiniz yere evden yarım saat erken çıkarak yürüyerek gitmek, ilk üç katı asansör yerine merdivenden çıkmak, sonrasında asansörle devam etmek gibi günlük hayat içine koyacağınız alışkanlıklar edinmelisiniz.

Evet kararlı ve sabırlısınız, kilo vermek yani fazla yağları vermek istiyorsunuz, o zaman hem yaktığınızdan daha az yemeli, hem de fiziksel aktivitenizi artırmalısınız.

GÖRSEL BASINDA BİZ
op. dr. Eser Aydoğdu düzenli olarak televizyon programlarına katılmaktadır
GÖRSEL BASINDA BİZ
YAZILI BASINDA BİZ
Gazete ve dergilerdeki yazılarımdan Estetikteki gelişmeleri takip edebilirsiniz
YAZILI BASINDA BİZ
GÜNCEL HABERLER
İnternet ortamındaki ve sosyal medyadaki güncel haberlerimizi takip edin.
Milliyet
Hürriyet
Sözcü
HASTANE HİZMETLERİ
Estetik ameliyatlarımızı Acıbadem hastanesinde yapmaktayız.
Acıbadem Hastanesi
Facebook