Karın Germe

Günümüzde  kadının doğurma yaşının geç olması, tüp bebek doğumların artması, ikiz – üçüz gebeliklerin  çoğalması nedeniyle karın deformasyonu çok sık rastlanılan bir hale gelmiştir. Diğer bir sık sebep de halk arasında “mideye kelepçe takılması” denen ameliyatların yapılması ile aşırı kilo kaybı ve buna bağlı karın cildinde sarkma olmasıdır. Bunlara bağlı olarak da karın bölgesi estetiği artmıştır.

Abdominoplasti (tummy tuck); karın germe ameliyatı demektir.  Karında yağlanma, ciltte aşırı sarkmaya bağlı olarak yapılan bir ameliyattır. Spora ve diyete rağmen zayıflayamayan ve cildinde toparlanma olmayan hastalarda tercih edilen bir operasyondur. Karın germe ameliyatında; doğuma bağlı, yaşlanmaya bağlı gevşemiş olan karın kasları toparlanır. Göbek deliği düzeltilir. Fazla yağ dokusu alınır ve sarkmış olan cilt dokusu çıkarılarak karın düz ve gergin hale getirilir.  Eğer karın bölgesindeki problem göbek deliğinin üstünde ve altında ise yapılan işlem “tam karın germe”, eğer problem sadece göbek deliğinin altındaki bölgede ise yapılan işlem “mini-karın germe” olarak adlandırılır. Bel ve mide bölgesinde de yağlanma varsa  bu bölgelere liposuction yapılabilir.

Karın germe ameliyatında  iz; sezaryen izinden biraz daha uzun ve iç çamaşırının, bikinin içinde kalacak şekildedir.

Karın germe ameliyatında; kullandığınız bir ilaç varsa, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp veya damar hastalığı gibi bir hastalığınız varsa doktorunuza mutlaka bildiriniz. Çünkü eğer bu hastalıklarınız varsa riskli bir ameliyattır.  Ameliyattan 1 hafta önce kesinlikle aspirin içmeyiniz. Ve en önemlisi ameliyattan en az 1  ay önce ve 1 ay sonra  sigara içmemeniz gerekmektedir.

Doğumla ilgili olarak; karın germe ameliyatı doğum yaptıktan 1 yıl sonra rahatlıkla yapılabilir. Ve karın germe ameliyatı olduktan 18-24 ay sonra rahatlıkla doğum yapabilirsiniz. Karın germe ameliyatı bebeğin gelişmesine engel olmaz.

KARIN GERME  AMELİYATI SIRASINDA YAŞAYACAKLARINIZ:

1- Doktorunuzla bir ön görüşme yapacaksınız. Karın bölgenizdeki fazlalıklar belirlenecek, Doktorunuz size karın kaslarınızın, yağ fazlalığınızın ve sarkmış cildinizin nasıl düzeltileceğini anlatacak.

2- Ve ameliyat gününüz belirlenecektir. Ameliyattan önce 1 hafta boyunca aspirin içmemeniz özellikle hatırlatılacaktır.  Sigara içmeyi  bırakınız.

3-Ameliyat olacağınız günün sabahı aç karnına hastaneye geleceğiniz size bildirilecek. Gerekli kan tahlilleriniz yapılacak ve anestezi doktoru sizi görecektir.

4- Tahlilleriniz sonrası doktorunuz gelip çizimlerinizi yapacak ve fotoğrafınızı çekecektir. Fotoğrafınızı çekmedeki amacımız; ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerinizi karşılaştırıp size göstermektir. Hiçbir şekilde sizin izniniz olmadan hiçbir hastaya gösterilmez ve internet sitesinde yayınlamaz.  Çizim ve fotoğraftan sonra yaklaşık 2-3 saatlik bir operasyona alınacaksınız.

5- Operasyon sonrası 1 gece hastanede kalacaksınız ve sabah doktorunuz gelip sizi görecek ve taburcu edecektir.  Antibiyotik ve ağrı kesicileriniz reçete edilecektir.

6- Ameliyat sonrası en çok sorulan diğer bir soru çok ağrım olacak mı?    Ameliyat sonrası verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ağrınızı yok etmek için yeterlidir. Gelişen teknoloji ve ameliyat teknikleri sebebiyle artık karın germe ameliyatları çok ağrılı değildir. Eskisi gibi günlerce yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir. Ağrı eşiği tamamen kişiyle ilgili bir problem olmasına rağmen ağrınız iki- üç gün içerisinde azalacaktır.

7- Sorulan ikinci sık soru da ameliyattan sonra iki büklüm mü yürüyeceğim. ?  Tabi ki hayır,  yeni gelişen teknikler sayesinde günlerce iki büklüm yürümenize gerek yoktur.

8- Ameliyat sonrası 1 ay boyunca, vereceğimiz özel karın korsesi kullanacaksınız.

9- Ameliyattan sonra 3- 4 gün içinde bir kere sizi pansumana çağıracağız. Dikişleriniz kendiliğinden eriyecek. Banyo yapmanıza ilk pansuman sırasında karar verilecektir.

10- Spora başlamanıza ise doktorunuz takiplerinde 1-2 ay içinde izin verecektir.

11- Ameliyat sonrası karın bölgenizde şişlik, morluk, uyuşukluk (hissizlik) olabilir. Bunlar normaldir. Hissizlik 6 ay içerisinde düzelecektir.

GÖRSEL BASINDA BİZ
op. dr. Eser Aydoğdu düzenli olarak televizyon programlarına katılmaktadır
GÖRSEL BASINDA BİZ
YAZILI BASINDA BİZ
Gazete ve dergilerdeki yazılarımdan Estetikteki gelişmeleri takip edebilirsiniz
YAZILI BASINDA BİZ
GÜNCEL HABERLER
İnternet ortamındaki ve sosyal medyadaki güncel haberlerimizi takip edin.
Milliyet
Hürriyet
Sözcü
HASTANE HİZMETLERİ
Estetik ameliyatlarımızı Acıbadem hastanesinde yapmaktayız.
Acıbadem Hastanesi
Facebook