BT-X Uygulamaları

B0T0X  uygulamaları; yüz ve boyun bölgesi kırışıklıkların tedavisinde kullanılan bir işlemdir. Ayrıca migren tedavisinde ve koltukaltı terleme tedavisinde kullanılır. B0T0X  uygulamaları bir bakteriden elde edilir. Halk arasında söylenildiği gibi bir yılan zehiri değildir. B0T0X  uygulamaları kullanıldığı bölgedeki kasların etkisini bloke ettiği için belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla kişinin genç görünmesini sağlamaktadır. B0T0X uygulamaları yoğunlukla alın bölgesine, kaz ayakları dediğimiz göz çevresine ve iki kaş ortasına, üst dudaktaki kırışıklıklara, boyun bölgesine uygulanan bir işlemdir. B0T0X  uygulamaları ayrıca aşırı terlemelere karşı koltukaltına da sıkça yapılan bir tedavi şeklidir. Ve son zamanlarda saçlı derideki terlemelerde, migren tedavisinde de kullanılmaktadır.

Uygulama ortalama 15 dk sürmektedir. Kalıcılığı yüz bölgesinde yaklaşık 4-6 ay kadarken, koltukaltı bölgesinde 8-10 ay devam eder.

Hastalarımız genellikle bize; “eğer B0T0X  uygulamaları birkez yaptırıp, bir daha yaptırmazsak daha mı kötü olur, kırışıklıklarım daha mı derinleşir” şeklinde sorular sormaktadırlar. Tabiki daha kötü olmaz, hatta bir kere dahi yaptırmış olmanız size 6 ay kazandırmış olur. Çünkü B0T0X uygulamaları yaptırdıktan sonra kaş çatma hareketi azalır, kaş kaldırma mimiği azalır böylece eskisi gibi mimiklerinizi yapmadığınız için kırışıklıklarınız azalmış olur. Kırışıklıklardan ameliyatsız kurtulmanın en kolay yöntemlerinin başında gelen bir işlemdir. B0T0X  uygulamaları, Clostridum Botulinum bakterisinden elde edilen saflaştırılmış proteindir. Basına yansıdığı gibi B0T0X uygulamaları yılan zehiri değildir. B0T0X  uygulamaları, aslında tıpta bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmak amacıyla bulunmuştur. Daha sonra tesadüfen kırışıkları tedavi ettiği bulunmuştur. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

B0T0X uygulamaları kırışıklık bölgesinde cilt altındaki küçük kaslara enjekte edilir. B0T0X  uygulamalarının etki mekanizması, kırışıklıklara neden olan kasların kasılmasını geçici olarak önlemesidir. Bu kaslar kasılamadığı için ciltteki kırışıklık kaybolur.

B0T0X  uygulamaları enjeksiyonu düzenli yapıldığında, bu kırışıklıkların ciltte kalıcı derin izler oluşturması da engellenmiş olur.

B0T0X  uygulamalarının uygulandığı bölgeler:

-Alın

-Kaş arası

-Göz kenarları

-Göz altı

-Burun üstü

-Üst dudak

-Göz altı

-Terleme tedavisi

B0T0X  uygulamaları ile ilgili süreler:

B0T0X  uygulamaları işlemi yaklaşık 10-15 dk sürmektedir. B0T0X  uygulamalarının etkisinin başlaması 3-7 gün sonra başlar.

Etkisi ne kadar sürüyor?

Bu süre daha çok, ilacın kaçıncı kez verildiği ve ne kadar sulandırıldığıyla ilgilidir. İlk kez B0T0X  uygulamaları uygulanıyorsa 3- 4 ay devam eden bir etki beklenir. Daha önce uygulama yapıldıysa etki yaklaşık 6 ay devam eder. Uygulama sayısı arttıkça, bu süre 12 aya kadar uzayabilir.

B0T0X uygulamaları enjeksiyonunun yapılamadığı durumlar; gebelik, süt verme, cilt üzerinde enfeksiyon, myasthenia gravis gibi nörolojik hastalıklar, sonu “mycin” ile biten aminoglikozit türü antibiyotik kullananlar, penicillamin kullanan romatoid artritli hastalar ve cyclosporin gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ve chloroquine gibi sıtma ilacı kullanan hastalardır.

B0T0X  uygulamalarının terlemeye etki mekanizması:

B0T0X  uygulamaları tedavisinin kullanımının diğer bir alanı da literatürde hiperhidrosis olarak geçen aşırı terlemelerdir. En sıklıkla el içi ve koltuk altı terleyen bölgelerdir. B0T0X  uygulamaları, terleme probleminde mükemmel bir tedavi yaklaşımıdır.

B0T0X  uygulamaları Toksiniter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesiyle terlemeyi engeller. Bu problemin çözümünde aşırı terlemenin olduğu bölgeler tespit edilerek, cilde ince iğnelerle küçük dozlarda B0T0X uygulamalarıenjeksiyonu yapılır. İşlem süresi uygulanan bölgeye göre 15- 45 dakika arasında değişmektedir. Tedaviyi takiben 1 hafta içinde etki başlar ve etki genelde 9 aydan uzun bir süre devam eder.

GÖRSEL BASINDA BİZ
op. dr. Eser Aydoğdu düzenli olarak televizyon programlarına katılmaktadır
GÖRSEL BASINDA BİZ
YAZILI BASINDA BİZ
Gazete ve dergilerdeki yazılarımdan Estetikteki gelişmeleri takip edebilirsiniz
YAZILI BASINDA BİZ
GÜNCEL HABERLER
İnternet ortamındaki ve sosyal medyadaki güncel haberlerimizi takip edin.
Milliyet
Hürriyet
Sözcü
HASTANE HİZMETLERİ
Estetik ameliyatlarımızı Acıbadem hastanesinde yapmaktayız.
Acıbadem Hastanesi
Facebook