Göğüs Büyütme

En çok meme büyütme ameliyatının yapılması için sebepler:

– Memelerde küçüklük olması

– Memelerde asimetri olması

– Doğumdan sonra süt vermeye bağlı memelerin içinin boşalması

– Kilo verme ile memelerde küçülme ve sarkma olması

– Kanser cerrahisi sonra memenin yokluğu

Meme büyütme ameliyatlarında birkaç yöntem mevcuttur. Bunlar;

-Yağ enjeksiyonu

-Silikon (protez) ile büyütme

-Dolgu maddesi enjeksiyonu

Silikon (protez) ile meme büyütme ameliyatından önce diğer yöntemlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Hastalarım özellikle bu konuda çok soru sormaktadırlar. Çünkü meme silikonu sanki zararlı bir materyalmiş gibi, ameliyatı tehlikeliymiş gibi, diğer yöntemler daha sağlıklıymış gibi yanlış bilgiye sahipler. Bana “silikon” tehlikeliymiş, biz yağ enjeksiyonu yaptırsak, meme dokusunu büyütücü kremler veya haplar kullansak daha sağlıklı değil mi diye sorarlar… Bu konuyla ilgili olarak meme silikonundan önce diğer yöntemleri anlatmak istiyorum.

MEME BÜYÜTMEDE YAĞ ENJEKSİYONU

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme hastanın bir bölgesinden alınan yağ dokusunun meme dokusunun altına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Yağ enjeksiyonun birçok dezavantajı mevcuttur. Enjekte edilen yağ kısa süre içinde erimekte ve tekrarlanması gerekmektedir. Yağın erimesi bazen bir memede fazla olurken diğer memede az olduğunda asimetrik görüntüler oluşmaktadır. Tekrar yağ enjeksiyonu yaptırmanız gerekecektir, bu da birkaç kez daha ameliyat olmanız anlamına gelir. Ayrıca genellikle meme dokusu gelişmemiş hastaların çoğu zayıf hastalardır ve bu hastalarda zaten yeterli yağ dokusu bulmak da imkansızdır. En son olarak meme dokusuna yağ enjeksiyonu yapıldığında memede kistler, nekrozlar oluşup ileride mamografi veya USG ile değerlendirilmesi zorlaşacaktır. Ve yağ enjeksiyonu ile ne kadar büyütme yapılacağı önceden belli olmuyor. Bu kadar dezavantajı olduğu yağ enjeksiyonu meme büyütmede tercih edilen bir yöntem değildir.

SİLİKON İLE MEME BÜYÜTME AMELİYATI

Konulan silikonun şekline göre çeşitleri:

– Anatomik (damla)

– Yuvarlak

Konulan silikonun yüzeyine göre çeşitleri:

– Düz yüzeyli

– Texture yüzeyli

Silikon (protezin) yerleştirildiği bölgeler:

– Meme dokusunun altı

– Kas dokusunun altı

Silikonun konulduğu giriş yerleri:

-Meme ucu

-Meme altı

-Koltukaltı

-Göbek deliği

Bu konuları sağlıklı bir şekilde açıklamadan önce meme büyütme ameliyatında sorulan bir kaç soruyu irdelememiz lazım…

* Meme büyütme ameliyatından sonra (silikon ile) süt verebilir miyim?

* Silikon ameliyatından sonra bir sağlık sorunuyla karşılaşır mıyım?

* Silikonum patlar mı?

* Ameliyattan sonra silikonlu olduğum anlaşılır mı?

* Ameliyattan sonra ne zaman işe başlarım?

Mesleğimi icra ettiğim süre içinde, meme büyütme ameliyatı olmaya gelen hastalar tarafından en sık sorulan üç soru bunlardır.

Diğer yazılarda da belirttiğim gibi bazı sorular ve konular estetik cerrahi de efsane haline gelmiştir. Ve günümüzde önyargının parçalanması gerçekten atomun parçalanmasından zordur. Ve diğer bir zor kısım da internette güvenilir olmayan sitelerdeki bilgileri okuyup ona inanıp, internette yazıyorsa doğrudur inancını yıkmak. Bu düşünceyle gelen kişiyi ikna etmek inanılmaz zordur. Her zaman hastalarıma doktorun ağzından duymadığınız veya bir doktorun sitesinde yazmayan bir bilgiye inanmayınız. İnternette verilen her bilgi doğru olmak zorunda değildir.

Soruların cevabına gelince silikon ameliyatından sonra rahatlıkla süt verebilirsiniz. Çünkü silikon süt bezlerinin altına yerleştirilmektedir.
Katı silikon maddesinin vücuda bir zararı yoktur. Kansere sebep olmaz.
Silikonunuzun günlük hayatınızda herhangi bir hareketinizle, sporla veya herhangi bir aktivite sırasında patlaması mümkün değildir. Sadece kesici veya delici bir aletle yaralanması mümkündür.

Eğer silikon ameliyatı için uygun bir hasta iseniz ve ameliyat sonrasında bir komplikasyon oluşmamışsa hiç kimse sizin silikon ameliyatı olduğunuzu anlamaz.

Ameliyat gününden 2-3 gün sonra rahatlıkla işe başlayabilirsiniz.

Meme büyüklüğünüze, silikonun şekline (damla-yuvarlak), kas altı veya kas üstü olduğuna, meme ucundan mı yoksa meme altından mı koyulacağına doktorunuzla yapılan görüşmede karar verilecektir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI SIRASINDA YAŞAYACAKLARINIZ:

1- Doktorunuzla bir ön görüşme yapacaksınız. İstediğiniz göğüs ölçüsü ve sizin vücudunuza uygun olan göğüs ölçüsü görüşmenin konusu olacaktır. Silikonun meme ucundan, meme altından veya koltuk altından olup olmayacağına karar verilecektir.

2- “Sizer” dediğimiz deneme silikon ile aşağı yukarı size konulacak silikonun ölçüsüne karar verilecektir. Bunda bel ve kalça ölçünüzün de önemli rolü vardır. Ayrıca damla veya yuvarlak silikonun sizin vücudunuzda nasıl durabileceği hakkında bilgi verilecektir.

3- Ve ameliyat gününüz belirlenecektir. Ameliyattan önce 1 hafta boyunca aspirin içmemeniz özellikle hatırlatılacaktır.

4-Ameliyat olacağınız günün sabahı aç karnına hastaneye geleceğiniz size bildirilecek. Gerekli kan tahlilleriniz, meme usg veya mamografi tetkikleri yapılacak ve anestezi doktoru sizi görecektir.

5- Tahlilleriniz sonrası doktorunuz gelip çizimlerinizi yapacak ve fotoğrafınızı çekecektir. Fotoğrafınızı çekmedeki amacımız; ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerinizi karşılaştırıp size göstermektir. Hiçbir şekilde sizin izniniz olmadan hiçbir hastaya gösterilmez ve internet sitesinde yayınlamaz. Çizim ve fotoğraftan sonra yaklaşık 1,5 – 2 saatlik bir operasyona alınacaksınız.

6- Operasyon sonrası 1 gece hastanede kalacaksınız ve sabah doktorunuz gelip sizi görecek ve taburcu edecektir. Memenizin üzerinde kıyafetlerinizden anlaşılmayan bir pansuman olacaktır. Antibiyotik ve ağrı kesicileriniz reçete edilecektir.

7- Ameliyat sonrası en çok sorulan diğer bir soru çok ağrım olacak mı? Ameliyat sonrası verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ağrınızı yok etmek için yeterlidir. Gelişen teknoloji sebebiyle artık silikon ameliyatları çok ağrılı değildir. Eskisi gibi günlerce yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir. Ağrı eşiği tamamen kişiyle ilgili bir problem olmasına rağmen ağrınız iki- üç gün içerisinde azalacaktır.

8- Ameliyat sonrası 1 ay boyunca, vereceğimiz sporcu sütyenini kullanacaksınız.

9- Ameliyat sonrası karşılaştığımız ikinci soru da göğüslerim bu kadar sert, gergin ve ödemli mi olacak? Tabi ki hayır … Eğer hep böyle gergin olsaydı kimse silikon ameliyatı olmazdı. Bir ay içersinde yavaş yavaş ödeminiz azalacak ve iki ay içinde de göğsünüz gerçek şeklini alıp doğal bir yumuşaklığa kavuşacaktır.
10- Ameliyattan sonra 3-4 gün içinde bir kere sizi pansumana çağıracağız. Dikişleriniz kendiliğinden eriyecek. Banyo yapmanıza ilk pansuman sırasında karar verilecektir.

11- Spora başlamanıza ise doktorunuz takiplerinde 1-2 ay içinde izin verecektir.

12- Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra önereceğimiz masajlara başlayacaksınız.

13- Ameliyat sonrası ise 5 senede bir meme USG veya meme MR çektirerek, hem memenizin hem silikonunuzun durumunu takip edebilirsiniz.

14- Meme ucunuzdaki his kaybı, uyuşukluk 3-6 içinde düzelecektir.

Meme silikon ameliyatının komplikasyonları:

Meme silikon (protez) ameliyatlarında her ameliyatta olan riskler geçerlidir. Kanama, enfeksiyon gibi riskler olabilir. Fakat ameliyat öncesinde bir hastalığı olmayan, tetkiklerinde bir sorun çıkmamış hastalarda bu komplikasyonlar çok nadirdir. Ve ameliyat sırasında ve sonrasında antibiyotik kullanılmaktadır.
Kapsül oluşumu çok nadir görülen bir komplikasyondur. Bu komplikasyonun son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle kullanılan yüzeyi pürtüklü meme protezleri ile oluşmadığı bildirilmektedir. Tedavisi protezin çıkarılıp kapsülün temizlenmesidir. Yeni protezin konulmasına engel değildir.
Meme başında his kaybı ameliyattan sonra görülen geçici bir sorundur. Yaklaşık 6 ay içinde düzelmektedir.

Meme büyütme (göğüs büyütme) operasyonu öncesinde uzman doktorunuzla birlikte yapacağınız görüşmeler doğrultusunda operasyon tipine, anestezi şekline ve takılacak protez çeşidine karar vermeniz gerekmektedir.

Operasyon öncesinde doktorunuz sizi operasyon ile ilgili olarak detaylı şekilde bilgilendirmelidir. Bu bilgiler ışığında ideal protez boyutunuz tespit edilmektedir. İdeal protez boyutunun belirlenmesinde, yaşınız, boyunuz, kilonuz, göğüs kafesi genişliğiniz gibi bilgiler önemli yer tutmaktadır..
Meme büyütme ( göğüs büyütme ) operasyonlarında dışı silikon, içi ise jel silikon ya da serum fizyolojikten oluşan iki tip protez kullanılmaktadır. Serum fizyolojik içeren protezlerde zamanla doku kaybı ve yaşlanma dolayısı ile gelişen hacim kaybı görülmektedir. Fakat jel silikon içeren protezlerde böyle bir sorun olmamaktadır. Son dönemde kohesif protezler geliştirilerek silikoun doku içerisine sızması önlenmiştir.

Meme büyütme ( göğüs büyütme) operasyonlarında kullanılan protezlerdeki silikon maddenin sağlığa zararlı hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Herhangi bir sebepten eğer çıkarttırmak  istediğinizde rahatlıkla lokal anestezi ile çıkartmak mümkündür.

Silikon modelleri damla ve yuvarlak olarak ikiye ayrılmaktadır. Yuvarlak protezler markasına göre moderate, high ve ultrahigh olarak çeşitli alt tipleri vardır. Yine damla dediğimiz anatomik protezlerin markasına göre dual protez, moderate plus şeklinde alt tipleri vardır. En doğru model doktor ile hastanın beraber konuşup ölçü alarak karar verilmelidir.

GÖRSEL BASINDA BİZ
op. dr. Eser Aydoğdu düzenli olarak televizyon programlarına katılmaktadır
GÖRSEL BASINDA BİZ
YAZILI BASINDA BİZ
Gazete ve dergilerdeki yazılarımdan Estetikteki gelişmeleri takip edebilirsiniz
YAZILI BASINDA BİZ
GÜNCEL HABERLER
İnternet ortamındaki ve sosyal medyadaki güncel haberlerimizi takip edin.
Milliyet
Hürriyet
Sözcü
HASTANE HİZMETLERİ
Estetik ameliyatlarımızı Acıbadem hastanesinde yapmaktayız.
Acıbadem Hastanesi
Facebook