Ben (Nevüs) Tedavisi

Aldığımız mail ve telefonlar sonucu ben tedavisi konusunda en çok merak edilen soru en iyi tedavisi lazer mi yoksa cerrahi mi ve ikinci soru da benimi aldırırsam kanser olur muyum? Kısaca bunları cevaplamak istiyorum.

Halk arasında benlere “bıçak değdiği” zaman kötüye dönüşebilecekleri hakkında yanlış bir inanış vardır. Oysa tam tersidir, bazı benler alınmadığı zaman tehlikelidir. Tehlike taşıyan benler eğer çıkarılmazsa  “Malign Melanom” isimli bir deri kanserine dönüşüm riskleri vardır.

Benlerde farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Benlerin en uygun tedavisi cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilen küçük bir müdaheledir. Burada ben (nevüs) etrafından sağlam sınırlarla birlikte çıkartılır ve çok ince dikişler kullanarak estetik şekilde dikilir. Bu operasyon sonucunda incede olsa bir iz kalacaktır. Bu izin şekli plastik cerrahide kullanılan tekniklerle sizin kendi yüz çizgilerinize uygun olacak şekilde planlanır, cilt altı ve cilt çok ince dikişlerle ayrı ayrı onarılır ve bu sayede olabilecek en az iz kalır. Yüz ve vücuttaki küçük benler klinik ortamında ayaktan lokal anestezi ile kısa sürede alınabilir.

Cerrahi yöntemin lazer uygulamasına karşı en önemli avantajı tekrarlamayacak şekilde çıkarılırken çıkarılan dokunun patolojik tetkiki yapılarak benin iyi huylu veya kötü huylu olma özelliği yanı sıra potansiyel bir riski de öğrenme şansını verir. Lazer uygulamalarında benler yüksek ısıya maruz kaldığı için patolojik olarak incelenmesi mümkün olmayacaktır.

Ben tedavisinde lazer uygulamaları hastalarımıza cerrahi tedaviye göre daha pratik ve kolay gelmektedir. Fakat ben tedavisinde en doğru yöntem cerrahi çıkarılmasıdır. Şurası bir gerçek ki yüzeyel olmayan deriden kabarık derinin altına kadar uzanan benlere uygulanacak lazer tedavisi gibi eksik ve yanlış uygulamalardan sonra tekrarlama görülebilmektedir.

Ben aldırma konusunda en uygun, sağlıklı ve doğru uygulama, estetik cerrahi yöntemle benin kesilerek çıkarılması ve estetik olarak dikilmesidir.

Kişiler estetik dikiş denince hiç iz kalmayacağı düşünülür. Oysa her dikiş iz bırakır ancak estetik cerrah atravmatik yöntemler ve aletlerle birlikte çok ince dikişler kullanarak izin çok daha az kalmasını sağlar. Buna rağmen her insanda yara iyileşmesi ve iz kalma oranı farklıdır.

Ben aldırma sonucunda izin ne kadar kalacağı önceden bilinemez veya test edilemez. Ancak bazı vücut bölgelerinde daha fazla iz kaldığı tecrübe ile sabittir. Örneğin kol ve bacaklarda, omuzda, göğüs orta kısmında diğer bölgelerden daha fazla iz kalabilir.

GÖRSEL BASINDA BİZ
op. dr. Eser Aydoğdu düzenli olarak televizyon programlarına katılmaktadır
GÖRSEL BASINDA BİZ
YAZILI BASINDA BİZ
Gazete ve dergilerdeki yazılarımdan Estetikteki gelişmeleri takip edebilirsiniz
YAZILI BASINDA BİZ
GÜNCEL HABERLER
İnternet ortamındaki ve sosyal medyadaki güncel haberlerimizi takip edin.
Milliyet
Hürriyet
Sözcü
HASTANE HİZMETLERİ
Estetik ameliyatlarımızı Acıbadem hastanesinde yapmaktayız.
Acıbadem Hastanesi
Facebook